• 0 Items - $0.00
  • کتابی در سبد خرید شما نیست.

خاستگاه و پرورشگاه تاجیک‌ها

(دیدگاه 6 کاربر)

$15.00

 • شابک: 978-1-304-91682-2
 • نوبت چاپ: چاپ اول، 1402
 • تعداد صفحات: 260 صفحه

پاره‌ای از متن:

به باور راسخ من، هنگامی که سخن از نژاد و تیره و تبار و زبان و مذهب در میان می‌آید، سزاوار است در چهارچوبی به مسایل پرداخته شود که ارجگزاری به جایگاه بالای انسان چونانِ برترینِ جانداران، فراتر از همه چیزها قرار گیرد. همین گونه شاینده است تا با توجه به ارزش‌های والای فرهنگی، میهنی و ملی و آرمان‌های بزرگ انسانی و با دیدگسترده، بیزار از تنگ نگری‌های رایج به این مساله بنگریم.
از سویی هم، برای دستیابی به تفاهم، همسویی، نزدیکی، سازش و همدیگرپذیری در راستای ملت سازی، در تراز سراسری ملی و همگرایی گسترده در تراز منطقه‌یی؛ داشتن شناخت گسترده از توده‌های باشنده منطقه و آشنایی با ویژگی‌های تباری، زبانی، آیینی، زیستبومی و… تیره‌های باشنده در سرزمین ما و کشورهای همسایه ارزش بالایی دارد. برای مثال؛ مادامی که ما ندانیم که نیاکان پشتون‌های خاوری باشنده پیرامون کوه‌های سلیمان، از جمله غلزاییان، از بازماندگان هپتالیان‌اند که از راه کوه‌ها و دره‌های بدخشان به سرزمین‌های کنونی خود کوچیده‌اند و با تاجیک‌های باشنده شمال کشور و آسیای میانه از یک تیره و تبار و نژاد و زبان‌اند و همین گونه نیاکان پشتون‌های درانی از آسیای میانه، بلخ و هرات به جنوب کوچیده و با پارسیان و ایرانیان غربی همخون، همریشه و همتیره و همتبار‌اند؛ شاید در بسیاری از زمینه‌ها به بیراهه برویم.

6 دیدگاه برای خاستگاه و پرورشگاه تاجیک‌ها

 1. Zahiruddin

  مجانی

 2. میرویس

  درود
  لطفا در روش پرداخت قیمت،گزینه های بیشتری را مثل Paypal شامل کنید تا بتوانیم این کتاب را سفارش دهیم

 3. عبدالملک کوشان

  چنین کتاب ها ومقالات سبب این می شود ،که جوانان کتاب خوان باید هویت ،نژاد ،نیکان وخود را بشناسد وباید بداند که من کی هستم ونیاکان من از کجا هستند ونژاد من چی است.
  کسانی که فرهنگی ونوسنده هستند وزحمت می کشند ما مدیون ومشکور شان هستیم بابت ترویچ واحیای زبان فارسی وجایگاه تاجیکان

 4. احمدتواب

  خیلی عالی

 5. سراج الحق فضل

  درودبه بازگردان فرهیخته وهمه دست اندرکاران گستره ی ارزنده ی دانش وپژوهش!
  چاپ وپخش همچو پژوهش ها درشرایط وزمان کنونی درخورستایش است.
  سپاس

 6. سراج الحق فضل

  خیلی عالی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *