• 0 Items - $0.00
  • کتابی در سبد خرید شما نیست.

واژه «تاژیک » و ریشه های تاریخی آن

(دیدگاه 2 کاربر)

$20.00

پاره‌ای از متن:

یکی از مسائلی که مردم یک سرزمین پیوسته با آن مواجه می‌شوند، این است که آن ها کیستند؛ از کجا ریشه گرفته‌اند؛ نیاکانشان چه کسانی بوده‌اند؛ چه نوع فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به میان آورده‌اند و علل فراز و نشیب تمدن‌هایشان چه بوده است. این مسئله از آن روی اهمیت دارد که با ارزیابی عمیق آ ن، از یک سو هویت فرهنگی و جایگاه تاریخی خویش و نسل آینده را تعیین کنند و از سوی دیگر ویژگی‌ها و خصلت‌های فرهنگ‌های سایر اقوام در همسایگی‌شان را درک کنند تا بتوانند از تنش‌ها بکاهند و با مردم منطقه و جهان زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند؛ چه، بدون شناخت از گذشته نمی‌ توان آینده را تمثیل کرد.
انگیزهٔ نگارش این رساله، کشف یک سن گنبشتۀ باختری ) که بعضی آن را زبان بلخی می‌گویند( در منطقهٔ یکاولنگ در اُستان هزارستان افغانستان است. این سنگ‌نوشته اکنون در موزۀ کابل نگهداری می‌شود و بر اساس متن آن، شاهی موفق شده بود تا تبارهای تاژیک و ترک را با هم متحد ساخته و شالودۀ یک دولت بزرگ محلی را در آنجا بگذارد. شاه از پیروان بودا بود و طبیعی است که وی به خاطر این پیروزی ستوپه‌ای بنا کرد و تحایفی را در آنجا برای بودا به جا گذاشت.

2 دیدگاه برای واژه «تاژیک » و ریشه های تاریخی آن

 1. عبدالملک کوشان

  کسانی که ادعای هویتی میکنند وخواستار شناخت ریشه ی هویتی هستند باید در ابتدا ریشه تاریخی خود را بشناسند

 2. احمد اسکین‌زاده

  السلام علیکم
  واژه چیست و یک سند تاریخ بیاورید از فردوسی، جلاالدین بلخی، حافظ، سعدی، فرخی سیستانی، نورالدین‌عبدالرحمن جامی ، رودکی سمرقندی وغیره؟
  اگر‌میگویید خودتان ساخته اید پس کلماتی که ما درگیر شان هستیم را بسازید مانند تلویزیون ، ژورنالیست؟ کمپیوتر ، تکت ‌هزاران کلمه‌دیگر. تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *